Друк
Споживачам

Випробування тепломереж

Випробування тепломереж
Чому випробування тепломереж у Києві проводяться щороку? З якою метою?
Наразі проведення гідравлічних випробувань після закінчення опалювального сезону – це єдиний запобіжний захід, який дозволяє заздалегідь виявляти «тонкі» місця тепломереж та попередити появу можливих пошкоджень під час наступного опалювального сезону. Окрім того, згідно з Правилами підготовки теплових господарств до опалювального сезону випробування теплових мереж на міцність та щільність є обов’язковими та щорічними.

Чому в деяких країнах Європи випробування тривають лише 2-3 дні?
Дійсно, в більшості країн взагалі немає потреби в гідравлічних випробуваннях, оскільки теплові мережі прокладено з використанням сучасних технологій, наприклад, попередньо ізольованих труб (ПІТ). Вони мають гарантійний термін експлуатації до 50 років, тому протягом усього періоду їх не треба навіть ремонтувати. За технологією ПІТ  у місті Києві прокладено лише 7,5% труб, у цих районах випробування тривають два дні. Однак більшість труб  у столиці (51,5%) прокладено за технологією минулого століття. Тому труби давно перевищили свій нормативний експлуатаційний ресурс (25 років). Випробування сприяють виявленню на трубопроводах «слабких місць», які можуть спричинити пошкодження під час найближчого опалювального сезону. Також це дозволяє їх усунути за незначний проміжок часу в літній період. Іншого способу виявити можливі пошкодження, ніж гідравлічні випробування трубопроводів на міцність та щільність, наразі не існує.

Чому Київенерго не модернізує теплотраси?
Модернізація – це інвестиції  в  основні фонди, що є  виключним правом власника, тобто міської влади. Однак ні в 2009, ні в 2010 році  місто  не вклало  жодної копійки в модернізацію тепломереж. Усі поточні ремонти проводяться  власним коштом Київенерго. Замість того, щоб прокладати нові труби та модернізувати тепломережі, Київенерго доводиться лише латати дірки.

Як саме відбуваються випробування? Якою є технологія цих робіт?

Для гідравлічних випробувань трубопроводи теплових мереж заповнюються охолодженою водою температурою не нижче 5о С і не вище 40о С. Випробування здійснюються з використанням спеціально підвищеного на 25% тиску (що відповідає встановленим нормативам випробувальних робіт). У такий спосіб виявляються «слабкі місця» в тепломережах.
Технологія випробувань передбачає такі етапи:
 • ділянку трубопроводу, що випробовується, відключають від діючої мережі;
 • у найвищій точці ділянки (після наповнення трубопроводу водою і спуску повітря) встановлюється пробний (підвищений) тиск;
 • трубопровід витримується під пробним тиском не менше 10 хвилин, після чого тиск плавно знижується до робочого, і при цьому тиску трубопровід ретельно оглядається по всій довжині.

У разі пошкодження трубопроводу прилади фіксують зниження тиску. Вживають термінових заходів щодо пошуку пошкодження та його усунення. Після цього на зазначеній ділянці випробування проводяться повторно.
Трубопровід та його елементи вважаються такими, що пройшли гідравлічне випробування, якщо не виявлено течі, підтікання, запотівання у зварних з'єднаннях та  в основному металі, видимих залишкових деформацій, тріщин або ознак розриву.

Чи можливо під час випробувань уникнути відключення гарячої води?
Уникнути відключення гарячої води неможливо, оскільки  відповідно до чинних в Україні нормативних документів на час проведення випробувань теплові пункти  та системи теплоспоживання повинні бути надійно відключені.
Окрім того, технологія гідравлічних випробувань передбачає подавання води під тиском, що утворюється за рахунок перекриття окремих ділянок тепломережі. Це запобігає пошкодженню внутрішньобудинкових мереж та убезпечує населення. Адже через пошкодження труб також можливі викиди води на поверхню.  Саме тому вода в труби подається охолодженою до температури 40 оС та нижче.  

Що трапиться, якщо не проводити випробування?
Якщо випробування не проводити, то кількість пошкоджень теплотрас в Києві під час опалювального сезону значно збільшиться, що призведе до відключення споживачів на час усунення пошкоджень, як правило, при низьких температурах повітря.

Які  райони в Києві мають найгірші теплотраси?
У найгіршому стані перебувають теплові мережі на житлових масивах Борщагівка, Біличі, Нивки, Поділ, Троєщина, Деміївка, Голосіїв та Теремки. Під час минулого опалювального сезону тут було найбільше пошкоджень. Для отримання більш  детальної інформації дивіться, будь ласка, карту на сайті Компанії www.www.kievenergo.com.ua.

Хто повинен інформувати населення про проведення випробувань?
Згідно з чинним законодавством Київенерго за три доби інформує Управління житлового господарства та житлово-експлуатаційні організації про початок і закінчення випробувань теплових мереж, а ті в свою чергу повинні довести одержану інформацію до відома населення не пізніше, ніж за добу до початку робіт.  
Також перед  випробуванням та проведенням планових ремонтів систем теплопостачання графік робіт погоджується з комунальними підприємствами по утриманню житлового господарства районів міста та затверджується Київською міською державною адміністрацією.

Чи можна перенести проведення випробувань у конкретному районі на інший час?
Графік проведення гідравлічних випробувань складається Компанією та затверджується Київською міською державною адміністрацією заздалегідь, оскільки теплопостачання столиці – це складна система з багатьма складовими. У чітко визначений термін необхідно провести значний обсяг випробувальних та ремонтних робіт, щоб встигнути вчасно підготуватися до опалювального сезону.

Також з термінами гідравлічних випробувань тепломереж, які визначено цим графіком, узгоджуються інші роботи: графіки проведення ремонтів та роботи основного обладнання теплоджерел Київенерго  та ЗАТ «Екостандарт» (Дарницька ТЕЦ); графіки проведення планових ремонтів обладнання теплових мереж; фінансові плани роботи філіалів та інших підрозділів Компанії, графіки роботи персоналу тощо.

Скільки пошкоджень ліквідовує Київенерго під час літніх випробувань?
У 2009 році під час випробувань було виявлено та усунено 1165 пошкоджень. У 2010 році їх виявлено 1172. В останні роки спостерігається тенденція до збільшення кількості пошкоджень. Середньорічне зростання кількості пошкоджень становить 7,2%. Оперативну інформацію щодо динаміки пошкоджень читайте, будь ласка, на сайті Компанії www.www.kievenergo.com.ua.

У службі 15-88 мені сказали, що за моєю адресою немає гарячої води, бо проводяться ремонтні роботи. Але я не бачу, щоб біля будинку щось робили…

Пошкодження, які стають причиною припинення гарячого водопостачання, можуть статися як на теплотрасах, так і на теплоджерелах. Усунення пошкодження  на теплоджерелах –  це ремонт або заміна устаткування, на теплотрасі – це перекладання аварійної ділянки. Та не завжди пошкоджена ділянка розміщена біля Вашого будинку, і тому не завжди можна побачити, як проводяться ремонтні роботи.  

Чому влітку труби щороку ремонтують, а взимку вони все одно  «рвуться»? Чи роблять у цей двотижневий період щось для того, аби підготувати труби до зими?
Після усунення пошкоджень трубопроводів, виявлених під час літніх випробувань,  та усунення  недоліків, не виникають проблеми взимку. Труби пошкоджуються у все нових і нових місцях. Наприклад, поряд із вже відремонтованою ділянкою. Для підготовки до нового опалювального сезону одночасно з гідравлічними випробуваннями проводяться ремонти обладнання  котелень, теплопунктів, станцій теплопостачання та теплоелектроцентралей, від яких здійснюється теплопостачання.

Чому під час випробувань інколи з крана для гарячої води тече холодна?
Відповідно до технології у період відсутності гарячого водопостачання балансоутримувач будівлі (ЖЕК, ОСББ чи ЖБК) має перекрити постачання води до внутрішньобудинкових мереж. Якщо ж цього не зроблено, з крана для гарячої води тече холодна.

Чому не завжди вчасно, у зазначені терміни, подають гарячу воду?
Передбачити заздалегідь кількість пошкоджень та обсяги ремонтних робіт після їх виявлення неможливо. Інколи ліквідація пошкоджень потребує додаткового часу (понад два запланованих тижні), а тому подавання гарячої води може затримуватися. Київенерго інформує про це житлово-експлуатаційні організації, які у свою чергу зобов’язані повідомити споживачів.

Чому в одному й тому ж районі  у сусідніх будинках гаряче водопостачання поновлюється неодночасно?
Причин  може бути декілька:

 • будинки належать різним балансоутримувачам (ЖЕК, ОСББ чи ЖБК), і один з них не зміг вчасно направити своїх сантехніків для відкриття засувки ГВП, що розміщена всередині будинку;
 • через халатність мешканців, а саме відкриті крани, відбувається затоплення квартир, внаслідок чого гаряче водопостачання припиняється;
 • після поновлення гарячого водопостачання сталося пошкодження тепломережі, і її знову перекрили для ремонту трубопроводу.

Це лише декілька причин, адже у кожному конкретному випадку необхідно враховувати різні обставини.

Чи вигідно Київенерго проводити випробування? Скільки Компанія економить на цьому?
Київенерго під час випробувань не заробляє, а лише витрачає, оскільки за ненадану теплову енергію Компанія не отримує коштів від споживачів. При цьому витрати на проведення ремонтів є значними.

Якщо гарячої води немає, як проводяться за цей період нарахування плати?
Під час щорічних випробувань тепломереж Київенерго не нараховує плати за споживання теплової енергії для отримання гарячої води жодному зі своїх споживачів, тобто житловим організаціям (якщо це стосується населення). Безпосередньо  з мешканцями  коригування розрахунків повинні здійснювати ЖЕКи.

Хто несе відповідальність, якщо в результаті пошкодження трубопроводів вода завдала шкоди моєму майну, і що робити у таких випадках?
Хоч АК «Київенерго» й експлуатує тепломережі, їх власником є територіальна громада міста в особі КМДА, яка й несе відповідальність за технічний стан трубопроводів. Якщо після розгляду випадку  з’ясувалося, що Київенерго дотрималася  усіх нормативів, то звертатися потрібно до КМДА. Та якщо питання залишається спірним, Київенерго пропонує всім звертатися до суду.  

Де можна дізнатися, коли у мене будуть відключати гарячу воду?
Графіки проведення випробувань розміщені на офіційному сайті Київенерго www.www.kievenergo.com.ua, а також публікуються в ЗМІ. Додаткову інформацію щодо проведення випробувальних робіт завжди можна отримати за телефонами  інформаційно-довідкової служби АК «Київенерго» 15-88 або 201-58-79.  

Чому оператори інформаційно-довідкового центру 15-88 Київенерго не можуть повідомити мені, коли подадуть гарячу воду в моєму будинку?

Терміни проведення ремонтів залежать від складності виявлених пошкоджень і технологічних особливостей виконання робіт.

Декілька цифр щодо стану тепломереж в Києві:

 • 2281,790 км становить загальна довжина теплових трубопроводів у двотрубному вимірі;
 • 7,5% мереж прокладено попередньо ізольованими  трубами (ПІТ);
 • 51,5 %  (1176,176 км) вичерпали нормативний термін експлуатації 25 років;
 • 80 км труб потрібно замінювати новими щороку, щоб зупинити «старіння» мереж;
 • 1172 пошкодження було виявлено та усунено у ході випробувань у 2010 році;
 • 7,2% –  середньорічне зростання кількості пошкоджень теплових мереж під час випробувань.


_dbСкачати брошуру «Випробування тепломереж. Питання та відповіді» у форматі PDF.

 

 

 Попередня:  Куди можна звернутися, щоб дізнатися суму заборгованості за електричну енергію?
Наступна:   Для чого відкрито пряму лінію служби безпеки Київенерго?
  © АК "Київенерго", 2010